STAFF

 


SUBJECT TEACHERS


English Department  :-

Mrs. Anlet C.C                     – B.A, B.Ed

Mrs. Grace Alexander         – M.A, B.Ed

Mrs. Priya Krishnan .P         – M.A, B.Ed


 

Malayalam Department :-

Mr.Benedict                            – M.A ,B.Ed, Mphil

Mrs. Sunitha                           – M.A ,B.Ed, SET


 

Hindi Department:-

Mrs. Manju M.S                                  – B.A, L.T.T, P.P.T.T.C

Mrs. Minikumari D                              – M.A ,B.Ed, SET

Mrs. Vijayalakshmi M.R                       – M.A, B.Ed, SET

Mrs. Preetha .A                                    – M.A ,B.Ed


Science Department :-

Mrs. Beena Bobby James                      –   B.Sc, B.Ed, PGDCA

Mrs. Sheeba .B                                      –   B.Sc, B.Ed, M.A, SET

Mrs. Arya .P                                           –   M.Sc, B.Ed, SET

Mrs. NishaT.S                                         –   M.Sc, B.Ed

Mr. Sajayakumar                                    –   M.Sc, B.Ed

 

Social Science Department:-

Mrs. Chinnamani K                                  – B.A, B.Ed

Mrs. Shiny Jimmy                                     – M.A (Eco), B.Ed

Mrs. SheejaKumari                                    – M.A, B.Ed

Mrs. Leena .K                                             – M.A ,B.Ed

Mrs. Shibina                                               – M.Com, B.Ed, SET


Mathematics Department  :-

Mrs. Shynimol P.J                                          – M.Sc ,B.Ed

Mrs. Restina Augustine                                 – M.Sc, B.Ed, SET

Mrs. Juliet Johnson .N                                   – M.Sc, B.Ed

Mrs. Sindhu C George                                   – B.Sc, B.Ed

Mrs. Sheeja.V                                                 – M.Sc, B.Ed,

 

Computer Science Department :-

Mrs. Beena Bobby                                           – B.Sc, B.Ed, PGDCA

Mrs. Simi Satheesh                                          – B.Com, PGDCA

Mr. Jills                                                             – MCA


Commerce Department :-

Mrs. Shiny Jimmy                                              – M.A (Eco), B.Ed

Mrs. Shibina                                                      – M.Com, B.Ed, SET


K G Section :-

Mrs. Rajeswari . S                                  – B.A , PPTTC

Mrs. Renuka                                          – B.A, PPTTC


Physical Education                           :- Mr. Sarath 

Yoga                                                 :- Mrs. Aswathy

Librarian                                           :- Mrs. Sheeja

Clerical Staff                                     :- Mrs. Susha

Choir-in-Charge                                :-    Mrs. Manju M.S

Mrs. Beena Bobby

Mrs. Grace Alexander

Karate                                               :- Mr. Pradeep (Black Belt)

Dance                                               :- Mrs. Deepa

Band                                                 :- Mr. Wilfer

School Counselors                           :-  Rev.Fr. George Koolaith

 


NON – TEACHING STAFF


Mrs. Geetha Ani
Mrs. Renjini C
Mrs. Ajitha S
Mrs. Gilda Leen
Mrs. Lekshmi
Mrs. Jalaja
Mrs. Rejitha .U
Mrs.Kavitha K
Mr. David


BUS STAFF


Bus No : 1   

Mr.Satheesh

Mr. Rajesh .T

Bus No : 2   

Mr. Leen V.A

Mr. Chandran

Bus No: 3    

Mr. Rajeev

Mr. Rajesh RS

Bus No : 4   

Mr. Kunjumon

Mr. Vijayan

Bus No :5    

Mr. Armstrong Johny

Mr. Manoj

Bus No :6    

Mr. Sajikumar

Mr. Mohana Chandran . C