STAFF

 


SUBJECT TEACHERS


English Department  :-

Mrs. Anlet C.C                      – B.A, B.Ed

Mrs. Grace Alexander         – M.A, B.Ed

Mrs.Thara                             – B.A, B.Ed

Mrs. Priya Krishnan .P       – M.A, B.Ed

Mrs. Renjini                          – M.A B.Ed


 

Malayalam Department :-

Mrs. Sheeja S.S                       – M.A ,B.Ed , SET

Mrs. Reshma                          –  M.A ,B.Ed , KTET3

Mr.Benedict                            – M.A ,B.Ed, Mphil

Mrs. Sunitha                           – M.A ,B.Ed, SET


 

Hindi Department:-

Mrs. Manju M.S                                  – B.A, L.T.T, P.P.T.T.C

Mrs. Minikumari D                             – M.A ,B.Ed, SET

Mrs. Vijayalakshmi M.R                    – M.A, B.Ed, SET

Mrs. Preetha .A                                    – M.A ,B.Ed


Science Department :-

Mrs. Beena Bobby James      –   B.Sc, B.Ed, PGDCA

Mrs. Sheeba .B                         –   B.Sc, B.Ed, M.A, SET

Mrs. Arya .P                              –   M.Sc, B.Ed, SET

Mrs. NishaT.S                           –   M.Sc, B.Ed

Mr. Sajayakumar                     –   M.Sc, B.Ed

Mrs. Aswathy M                       –   M.Sc, B.Ed

Mrs. Aparna G Nair                 –   M.Sc, B.Ed, M.Phil, SET


Social Science Department:-

Mrs. Chinnamani K                                       – B.A, B.Ed

Mrs. Shiny Jimmy                                         – M.A (Eco), B.Ed

Mrs. SheejaKumari                                        – M.A, B.Ed

Mrs. Leena .K                                                 – M.A ,B.Ed

Mrs. Shibina                                                   – M.Com, B.Ed, SET


Mathematics Department  :-

Mrs. Shynimol P.J                                          – M.Sc ,B.Ed

Mrs. Restina Augustine                                 – M.Sc, B.Ed, SET

Mrs. Juliet Johnson .N                                   – M.Sc, B.Ed

Mrs. Sindhu C George                                    – B.Sc, B.Ed

Mrs. Sheeja.V                                                  – M.Sc, B.Ed,

Mrs. Vani V.G                                                  – M.Sc, B.Ed


Computer Science Department :-

Mrs. Beena Bobby                             – B.Sc, B.Ed, PGDCA

Mrs. Simi Satheesh                            – B.Com, PGDCA

Mrs. Princy B                                      – M.Tech


Commerce Department :-

Mrs. Shiny Jimmy                              – M.A (Eco), B.Ed

Mrs. Shibina                                        – M.Com, B.Ed, SET


K G Section :-

Mrs. Laila N.G                                       – PPTTC

Mrs. Susan Alex                                   – PPTTC

Mrs. Rajeswari . S                                – B.A , PPTTC

Mrs. Renuka                                          – B.A, PPTTC

Mrs. Heleena Jane E.S                        – PPTTC


Physical Education                        :- Vishal Dev

Yoga                                                    :- Mrs. Aswathy

Librarian                                           :- Mrs. Sheeja

Clerical Staff                                      :- Mrs. Susha

Choir-in-Charge                            :-    Mrs. Manju M.S

Mrs. Beena Bobby

Mrs. Grace Alexander

Karate                                                :- Mr. Pradeep (Black Belt)

Dance                                                 :- Mrs. Deepa

Band                                                   :- Mr. Wilfer

School Counselors                        :-  Rev.Fr. George Koolaith

 


NON – TEACHING STAFF


Mrs. Geetha Ani
Mrs. Renjini C
Mrs. Ajitha S
Mrs. Gilda Leen
Mrs. Lekshmi
Mrs. Jalaja
Mrs. Rejitha .U
Mrs.Kavitha K
Mr. Suresh
Mr. David


BUS STAFF


Bus No : 1   

Mr.Kunjumon

Mr. Rajesh .T

Bus No : 2   

Mr. Leen V.A

Mr. Chandran

Bus No: 3    

Mr. Rajeev

Mr. Manoj

Bus No : 4   

Mr. Vijayan

Mr. Dhamodharan

Bus No :5    

Mr. Armstrong Johny

Mr. Rajesh

Bus No :6    

Mr. Sajikumar

Mr. Mohana Chandran . C